Čelová lampa

Čelová lampa neboli čelovka je lehká miniaturní svítilna učená k připevnění na hlavu gumovým páskem, což umožňuje svítit ve směru natočení hlavy a uživatel má přitom volné ruce. Baterie jsou přitom buď přímo spojené s reflektorem, nebo jsou umístěné ve zvláštním pouzdře na opačné straně gumového pásku. U výkonnějších čelovek bývají baterie v samostatném pouzdře u pasu a do reflektoru vede kablík. Čelová lampa bývá obvykle robustní konstrukce odolná vůči vlivům počasí, modely pro jeskyňáře bývají vodotěsné. Jako baterie se nejčastěji používají minitužkové články AAA nebo klasické tužkové baterie, vyskytují se ale i akumulátory.

Zdrojem světla byly zpočátku žárovky, u nejvýkonnějších modelů halogenové. V současné době jsou nahrazovány stále výkonnějšími modely LED diod, které mají sice menší svítivost, ale daleko delší výdrž než klasické žárovky. Čelové lampy LED Lenser[1] osazené diodou H7 se již svítivostí vyrovnají halogenovým žárovkám. U čelových lamp pro speleologii se jako zdroj světla používá acetylénový hořák, acetylém se vyvíjí ve vyvíječi v pouzdře u pasu. Karbidová čelovka se též kombinuje s elektrickou.

Petrolejová lampa

Petrolejová lampa nebo zkráceně petrolejka je jednoduché osvětlovací těleso resp. zdroj světla, který osvětluje plamenem hořícího petroleje [1]. Chemická energie vázaná v palivu, petrojeji, je hořením resp. oxidací uvolňována a je přeměňována na tepelnou a světelnou energii. Plamen obsahuje velké množství uhlíkových částic. Tyto rozžhavené částice jsou zdrojem světla. Čím je povrch plamene větší, tím intenzivnější je vydávané světlo (při stejné spořebě petroleje). Proto je knotová lampa konstruovaná tak, aby plamen byl tenký, plochý a široký. Vysoký skleněný cylidr tvoří jakýsi komín, který vytváří silný tah. Uvnitř lampy vzniká podtlak, díky kterému se spodem ke knotu přisává velké množství atmosferického vzduchu. Vzduch vedený plechovým výliskem s oválným otvorem uprostřed tvaruje a rozdmýchává plamen. Tím zvyšuje jeho teplotu a zvyšuje svítivost lampy. Bez tohoto uspořádání by lampa svítila jen málo a silně čadila.

Petrolejka [2] se skládá z nádrže na petrolej, knotu, skleněného cylindru, případně dalších pomocných ochranných, upevňovacích nebo okrasných částí. Petrolejky určené k zavěšení na zeď mají obvykle pomocné zrcátko, které odráží zpět do místnosti jinak nepoužitelné světlo.

Celoskleněná lampa je určená především do místnosti, protože je poměrně choulostivá na průvan. Ve větru plamen kolísá a zháší. Při každém zapálení je zapotřebí sundat skleněný cylindr a po zapálení ho opět nasazovat. Lampa je technicky a výrobně jednoduchá, každodenní obsluha se tím však komplikuje. Také teplota spalin vystupujících z horní části skleněného cylindru je velmi vysoká, proto nelze lampy tohoto typu zavěšovat pod hořlavý strop nebo na trámy. Aby se neznečistil vylíčený strop, upevňoval se v minulosti kouskem drátu nad ústí skleněného cylindru kotouček vystřižený ze slídy. Slídová “stříška” snižovala žár a zachycovala saze.

  • Nevýhodou bylo, že petrolej pronikavě zapáchá, pokud při dolévání ukápl, byl dlouho nepříjemně cítit.

U vozových petrolejových lamp (typ lucerna), které jsou určeny pro zavěšení doprostřed místnosti či pod vůz tažený zvířetem (tedy pod povoz) se zrcátko nepoužívá vůbec, tyto petrolejové lampy se stále běžně prodávají v obchodech s domácími potřebami. Menší typ Meva-864 vydrží na jedno naplnění svítit průměrně 22 hodin, větší Meva-865 svítí o trochu jasněji, ale vydrží v průměru jen 18 hodin. Obě mají nádržku na 0,32 litru petroleje. Jedna standardně prodávaná plechovka petroleje o objemu 0,7 litru pak představuje zásobu světla průměrně na 40 hodin. Doba svitu záleží samozřejmě na seřízení plamene. Doporučená výška plamene je v rozmezí od 15 do 35mm. Spaliny nad plechovým komínkem nedosahují příliš vysoké teploty, takže lampu lze zavěsit i pod dřevěný strop, či na trám. Vzduch přiváděný ke knotu je nasáván nahoře v blízkosti horkého komínku – takže tento typ lampy využívá určitý způsob rekuperace, díky které má o něco menší spotřebu paliva. Plechová lampa je také dostatečně stabilní. Může svítit ve větru a v dešti. Cylindr je zpravidla chráněný jednoduchým drátěným košíkem. Pro její zapálení stačí páčkou nadzdvihnout cylindr – což je velmi pohodlné.

V petrolejových lampách se používají tkané bavlněné knoty různé šířky. Je to “spotřební materiál”, který je vhodné mít uschovaný v zásobě. Jejich rozměry jsou už několik desítek let normalizované. Protože knoty nelze podélně rozstříhnout aniž by se rozpadly, je nezbytné použít vždy knot předepsaného rozměru. Pro lampy stolní, nástěnné, železniční a lucerny Meva-865 se používá knot šířky 15mm. Lucerna Meva-864 má knot šířky 13mm. Oba rozměry jsou běžně v prodeji.

K rozšíření petrolejových lamp došlo až po roce 1859 po objevení prvních ložisek nafty v Pensylvánii[3], jejich užívání pak pokračovalo do první poloviny 20. století, ale coby nouzový zdroj světla nebo zdroj světla v místech bez elektrorozvodné sítě se užívá dodnes. Petrolejky mohou být konstrovány také jako tlakové, ty pracují na podobném principu na jakém fungují tlakové petrolejové vařiče (či obecně vařiče na kapalná paliva).

Plazmová lampa

Plazmová lampa je druh dekorativního osvětlovacího tělesa. Jedná se o skleněnou kouli plněnou inertním plynem (např. směsí dusíku a argonu[1]). Tlak plynu je nízký, v komerčně vyráběných plazmových lampách se pohybuje okolo jedné setiny atmosféry.[1] Uprostřed se nachází kovová elektroda připojená na vysokonapěťový transformátor pracující se střídavým proudem. Po zapnutí vzniká v plynu mnohonásobný výboj mezi elektrodou a skleněným povrchem. Přiložený adaptér převádí střídavé napětí 230 V na stejnosměrné 5–10 V. V tranzistorovém obvodu je pak generováno střídavé napětí 5–20 kV[1] o frekvenci 10–40 kHz,[2] které se přivádí na elektrodu. Mezi ní a povrchem vzniká silné elektrické pole. Elektrony urychlené polem se srážejí s atomy plynu a způsobují jejich excitaci a ionizaci. U míst s vyšší koncentrací ionizovaných částic vzniká proudový kanál. V jeho blízkosti dochází ke značné excitaci atomů plynu. Jakmile dojde k deexcitaci, je vyzářeno viditelné světlo. Přiložíme-li ruku na povrch koule, je v důsledku zvýšené kapacity v místě dotyku ihned iniciován proudový kanál (vizte video). Kromě klasického kulovitého tvaru se vyrábí i jiné tvary. Plazmové lampy jsou běžně k dostání v obchodní síti.

Lávová lampa

V podstavci lampy je umístěna žárovka. Na podstavci je skleněná nádoba naplněná vodou (olejem) a směsí průsvitného vosku a tetrachlormetanu. Mezi nádobou a žárovkou je svinutý kovový drátek kvůli lepšímu vedení tepla.

Po zapnutí lampy začne žárovka zahřívat kovovou spirálu a dno nádoby s vodou a voskem. Vosk se rozpustí a začne stoupat v nádobě vzhůru. Zde se ochladí a opět klesá dolů. Rozdíl teplot mezi dnem a horní částí nádoby je jen několik stupňů. Vosk v lampě vytváří větší či menší bubliny, spojuje se a trhá se.

Provozní teplota různých lávových lamp se liší, ale většinou je kolem 60 °C. Pokud je v lampě příliš silná žárovka, zůstává vosk nahoře, pokud příliš slabá, zůstává dole.